Výber jazyka

  • Slovak
  • English
  • German
  • Polish

Meniny oslavuje

Štvrtok, 25. apríl 2019

Dnes má meniny Marek
Zajtra má meniny Jaroslava

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 250577

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Pamiatky Prešova

Prešov je metropolou rázovitého regiónu Šariš. Prešov je historicky známy ako centrum kultúry, vzdelania – v minulosti nazývané i Aténami na Toryse. Prešov je neobjaveným drahokamom spomedzi slovenských kráľovských miest; nájdete tu Národnú kultúrnu pamiatku Solivar, Židovskú synagógu, Barokovú Kalváriu, Gréckokatolícky kostol so vzácnou replikou Turínskeho plátna, Letecké múzeum, Múzeum vín a mnoho iných zaujímavostí. V blízkosti mesta sa nachádzajú ruiny až piatich hradov a slávne Dubnícke opálové bane, kde bol nájdený najväčší opál na svete.

Vybrané pamätihodnosti a miesta záujmu v Prešove a okolí:

PREŠOVSKÉ UNIKÁTY:

NÁRODNÁ KULTÚRNA PAMIATKA SOLIVAR

ImageNKP Solivar v Prešove je vysunutou expozíciou Slovenského technického múzea v Košiciach. NKP Solivar je jednou z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Ide o unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta (Gápeľ), četerne (rezervoár soľanky), Varňa František (huta), sklad soli (komory), kováčske dielne a klopačka (turňa). V súčasnosti sprístupneným objektom je šachta Leopold s gápľom, Četerne, Varňa František a objekt klopačky - zvonice.

DUBNÍCKE OPÁLOVÉ BANE

ImageDubnícke opálové bane sú svetovou raritou, nachádzajúcou sa v severnej časti Slánskych vrchov. V roku 1771 tu bol nájdený najväčší známy kus opálu na svete, Harlequin. Dubnícke ložiská drahého opálu sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska. Nikde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu, a tak dávno. Od roku 1964 sú Dubnícke opálové bane vyhlásené za chránené nálezisko zimujúcich netopierov.

CENTRUM MESTA PREŠOV

ImageHistorické centrum Prešova je mestskou pamiatkovou rezerváciou od roku 1950, čo ho zaraďuje medzi najstaršie pamiatkové rezervácie na Slovensku. Centrum mesta tvorí Hlavná ulica a má formu pretiahnutého šošovkovitého námestia. Zaujímavosťou je aj fakt, že v Prešove sa nachádza až 325 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok

SAKRÁLNE STAVBY

KONKATEDRÁLA SV. MIKULÁŠA

ImageKonkatedrála sv. Mikuláša – je najvýznamnejšou historickou dominantou Prešova a jedinou dochovanou gotickou sakrálnou stavbou v meste. Tento rímskokatolícky chrám je treťou najväčšou sakrálnou stavbou svojho druhu na Slovensku. Konkatedrála sv. Mikuláša stojí na mieste pôvodného nemeckého kostola, ktorý bol postavený v rokoch 1502 -1505. Dnešná podoba kostola s vežou (71 m vysoká) je známa od roku 1903. Okrem impozantného zovňajšku zaujme interiérom s cenným barokovým oltárom, gotickými plastikami a maľbami z dielne Majstra Pavla z Levoče. Vzácne sú i dva organy. Impozantná farebná výzdoba okien vznikla pri významnej oprave z roku 1907.

Počas letných mesiacov si môžete pozrieť Mesto Prešov aj z kostolnej veže Konkatedrály sv. Mikuláša.

GRÉCKO-KATOLÍCKY KOSTOL SV. JÁNA KRSTITEĽA

ImageGréckokatolícky chrám sv. Jána Krstiteľa – sa nachádza na južnom konci pešej zóny. Tento katedrálny chrám východného obradu v sebe ukrýva viacero vzácností: vzácny ikonostas z polovice 19. storočia, jednu zo štyroch replík vzácneho Turínskeho plátna a pozostatky blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka

 

 

 

 

 

KALVÁRIA

PamiatkyKalvária – barokový komplex z 18. storočia s Kostolom sv. Kríža a 14 kaplnkami, z ktorých najvzácnejšia je kaplnka svätých schodov (postavené podľa predlohy z Ríma). Kostol je výnimočný vzácnou maliarskou výzdobou stropu a zaujímavým interiérom. Súčasťou komplexu je i podzemná krypta s hrobmi kňazov a cintorín. Zaujímavosť: Na Kalvárii nájdete nezvyčajného modrého anjela aj hrob s nápisom: „tu je pochovaná jedna hriešna žena.“

Náš tip: Kalvária sa nachádza na západnom okraji mesta a je vyhľadávaným miestom Prešovčanov i turistov. Poskytuje nádherný výhľad na mesto i okolie, miesto pre pokoj Vašej duše či bohoslužbu.

PRAVOSLÁVNY CHRÁM SV. ALEXANDRA NEVSKÉHO

ImagePravoslávny chrám sv. Alexandra Nevského v ruskom slohu s typickými cibuľovitými vežičkami bol dokončený v polovici minulého storočia. V roku 2004 bol rozšírený a prestavaný do bohato členenej sarkálnej stavby. Slúži ako katedrálny chrám Pravoslávneho biskupstva v Prešove a je zariadený podľa pravidiel východného kresťanstva s ikonostasom oddeľujúcim chrámovú loď od oltárnej časti.

 

 

 

ŽIDOVSKÁ SYNAGÓGA – MÚZEUM ŽIDOVSTVA

ImageŽidovská synagóga – pozoruhodná stavba bola vystavaná po veľkom prešovskom požiari v roku 1898 na mieste prvej prešovskej synagógy. Za pomerne strohými neorománsko-maurskými prvkami možno nájsť nádherné ornamentálne maľby a drahocenný svätostánok. Dnes jediná funkčná synagóga v Prešove je považovaná za najkrajšiu na Slovensku. Na nádvorí sa nachádza pamätník obetiam holokaustu.

Náš tip: V roku 1993 bola v Židovskej synagóge nainštalovaná stála expozícia Barkányovej zbierky. Prehliadky Stálej expozície judaík sa konajú v týchto dňoch:

Utorok – streda: 11.00 – 15.00, Štvrtok – piatok: 9.00 – 15.00, Nedeľa: 14.00 – 16:00

Informácie na tel. čísle: 051/7731638

ĎALŠIE PAMIATKY:

Neptúnová fontána – dal v 19. storočí postaviť prvý židovský obyvateľ mesta, Marek Hollander, z vďaky, že sa mohol usadiť v Prešove a užívať práva meštana. Fontána je zároveň jedinou zachovalou cisternou, ktorá v 19. storočí slúžila ako zdroj pitnej vody.

Bosákova banka O výstavbu najkrajšej secesnej budovy v meste (1923-24) sa zaslúžil známy americký Slovák – Michal Bosák, ktorého podpis môžete nájsť na 10 dolárovej bankovke zo začiatku minulého storočia.

Mariánske súsošie – Immaculata – Barokové súsošie vytvorené v polovici 18. storočia na pamiatku obetiam morovej epidémie. V súčasnom období tvorí dominantu severnej časti námestia.

Radnica – pôvodne stredoveký meštiansky dom z 15. storočia patril maliarovi Petrovi Molerovi. V 16. storočí bol prestavaný na mestskú vináreň. Po požiari v roku 1887 bola budova nadstavená o jedno podlažie a upravená v historizujúcom štýle. Dnes sídlo primátora a mestského úradu.

Caraffova väznica – jedna z mála zachovaných gotických pamiatok v Prešove, je smutno známa väznica, v ktorej bolo uväznených 24 uhorských zemanov a mešťanov. Títo mešťania v nej boli nespravodlivo odsúdení a následne popravení počas Caraffovho povstania (známe ako Prešovské jatky, 1687). Budova taktiež slúžila aj ako sklad vína, úschovňa mestských mier a váh, zbrojnica a archív.

Evanjelické kolégium – jeden z najvýznamnejších školských ústavov v Uhorsku i v histórii Slovenska. V druhej polovici 18. storočia sa kolégium stalo základom vysokého školstva v Prešove, kde pôsobili mnohí významní pedagógovia.

KULTÚRNE USTANOVIZNE:

KRAJSKÉ VLASTIVEDNÉ MÚZEUM - RÁKOCIHO DOM – stále a dočasné expozície týkajúce sa nielen histórie Prešova

ŠARIŠSKÁ GALÉRIA

MÚZEUM VÍN – usporiadateľ známej vinárskej súťaže MUVINA

MÚZEUM LETECTVA – prvé svojho druhu na Slovensku

DIVADLO JONÁŠA ZÁBORSKÉHO

DIVADLA ALEXANDRA DUCHNOVIČA – jediné na svete, ktoré máva predstavenia v rusínskom jazyku

Blízke okolie Prešova:

JASKYŇA ZLÁ DIERA, LIPOVECKÁ OBLASŤ, LAČNOVSKÝ KAŇON

ŠARIŠSKÝ HRAD, KAPUŠANSKÝ HRAD, ZBOJNÍCKY HRAD

HANISKA PRI PREŠOVE

CEMJATA A MINERÁLNE PRAMENE

SIGORDSKÁ OBLASŤ – OBEC ZLATÁ BAŇA a iné

 

Anketa

Páči sa Vám stránka nášho mesta?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Mesto Prešov - metropola Šariša