Video

Výber jazyka

SlovakEnglishGermanPolish

Prihlásenie


Zabudli ste heslo?

Štatistiky

Návštevníkov: 57248

Štatistiky pre www.saris.eu.sk

TOPlist
TOPlist

Zaujímavé odkazy

Inteligentné webové stránky a redakčný systém pre obce

Slovakia regions

Panoramaticke mapy

Kapušiansky hrad
ImagePrvé záznamy - Kráľovský hrad Maglovec

Nad obcou Kapušany, na výbežku lesa Dubník na sopečnej vysočine (504 m n. m.) sa vypína komplex Kapušianskeho hradu. Na jeho mieste sa predpokladá staré
slovanské hradisko. Samotný názov obce Kapušany (z maď. – kapu – brána) poukazuje na krajinský priechod. Kapušany teda ležali nielen v pohraničnom pásme, ale i na križovatke krajinských ciest, kde sa vyberalo mýto prvýkrát doložené v roku 1332. ImageStrategická dôležitosť tohto miesta si vynútila i výstavbu kamenného hradu. Ten vznikol pravdepodobne ešte pred tatárskym vpádom. Na kopci sa zrejme už v 13. storočí nachádzal kráľovský hrad – Maglovec a jeho menom potom
pomenovali aj hradný kopec. Po potlačení vzbury Hendricha z Brezovice bol hrad zrejme zničený. V roku 1347 sa uvádza už len ako locus castri. V Vtedy kráľ Ľudovít daroval panstvo Kapušany svojmu vychovávateľovi Petrovi Poharusovi.


Znovupostavený hrad

Po vymretí jeho potomkov pripadlo panstvo Kapušany aj s opusteným hradom Maglovec v roku 1409 kráľovi. Kráľ Žigmund ho 2. marca 1410 daroval Andrejovi „de Koka“ (Peštianska stolica). ImageImageVzápätí mu povolil výstavbu hradu, či už na starom (t. j. na Maglovci) alebo na inom mieste kapušianskeho panstva. Andrej „de Koka“ – Kapy bol budínsky mešťan, ktorý sa príbuzenskými zväzkami, ako aj panovníkovými donáciami dostal do šľachtického stavu. Ako úradník soľného regálu sa zapojil do riešenia fi nančných záležitostí kráľa Žigmunda (v rokoch 1405 – 1416), ktorý ho odmenil majetkami v Šariši. Andrej zvolil pôvodne miesto kvôli možnosti využiť stále zachované múry. V Znovuvystavaný Kapušiansky hrad mal vežu na juhovýchodnej strane a na protiľahlej strane pôvodne stála vstupná veža. Na jej fasáde sa zachovali zamurované cimburiá. Priestor medzi nimi bol rozdelený stavebnou priečkou, čím vznikol dvojtraktový uzavretý palác s 15,8 a 13,2 m dlhými miestnosťami. Severozápadná časť hradu umožnila vertikálne členenie na prízemí a štyri poschodia. Z tejto strany bol hrad ohrozený zo zle dostupného, ale o niečo vyššie položeného hrebeňa, a preto mala táto časť
vežovitý útvar. V Kráľ Vladislav daroval hrad v roku 1440 šľachticom z Rozhanoviec, ale v roku 1464 sa už spomína ako vlastníctvo Jána z Kapušian. V Vnútropolitické nepokoje v druhej polovici 15. storočia sa dotkli aj Kapušianskeho hradu. Z listiny z roku 1468, ktorou kráľ Matej nariadil Košiciam, Bardejovu a Prešovu, aby pomáhali Imrichovi Zápoľskému pri dobýjaní Kapušianskeho hradu, vyplýva, že ho obsadili bratríci.


ImageRozšírenie hradu

Na konci 15. storočia sa stal terčom útokov poľských vojsk Jána Alberta. Pri týchto obliehaniach bol hrad čiastočne poškodený, a preto v nasledujúcom storočí bol opäť prestavaný a rozšírený o predpolie – dolné nádvorie. V miernejšom, severovýchodnom svahu chráni bok celého hradu priekopa vytvorená valom, ktorý sa končí v predbrání.
Touto stavebnou činnosťou bola posilnená i obranyschopnosť hradu. V Vstup do hradu zabezpečovali zo severovýchodnej strany dve za sebou stojace brány. Jedna
z nich (dvojmetrová vstupná brána s padacím mostom) bola na mieste obvodovej hradby a druhá za ňou – vnútri hradu. Hradba mala ochodzu, na ktorú sa vystupovalo po murovaných 63 cm širokých schodíkoch z miestnosti v západnom nároží dolného hradu. V Koruna hradby bola ukončená 60 až 70 širokými ozubami, ktoré boli od seba vzdialené 160 cm. Nad úrovňou prejazdu brány bol odkrytý dvojpriestorový objekt strážnice s poškodenou kachľovou pecou z prelomu 16. a 17. storočia.


Zničenie hradu

ImageK oválu južnej hradby boli v 16.storočí pristavané hospodárske objekty a remeselnícke dielničky. Dva objekty v blízkosti hradby boli obytné. Jedna budova zaberala plochu v severnom zalomenom konci predhradia. V nich boli pri archeologickom výskume odkryté deštruované kachľové pece s murovanými podstavcami z prelomu 16. a 17.storočia. V V čase protihabsburského povstania obsadili hrad v roku 1686 známy vodca kurucov Imrich Tököly. V roku 1709 sa dostáva do rúk Františka II. Rákociho, ktorého vodca Telekessy dal hrad zapáliť. V Po návrate do rúk rodu z Kapušian – vdova po Gabrielovi z Kapušian – Eva Gergelakyová, dala poškodený hrad v roku 1712 opraviť. V V zmysle vládneho nariadenia v roku 1715 vypálený.


Osobitne chránené územie

ImageKapušiansky hradný vrch – osobitne chránené územie podľa zákona NR SR č.287/94 Z. z. – prírodná rezervácia o ploche 18,10 ha s významným botanickým náleziskom na vulkanitoch. Lokalita „Kapušiansky hradný vrch“ je súčasťou biocentra regionálneho významu tiahnuceho sa po svahoch južného výbežku masívu Spišskošarišského medzihoria, podcelku Stráže.
 

Meniny oslavuje

Utorok, 23. apríl 2019

Dnes má meniny Vojtech
Zajtra má meniny Juraj

Anketa

Čo je na Šariši najkrajšie?
 

Predpoveď počasia

Kurzy NBS

Kontextové odkazy

© 2019 Obec Kapušany